Poté, co jsem stanici otevřel, jsem uviděl celkem šikovně přiletovanou selektivu zemí na kostru stanice, šikovně vedené kablíky uvnitř stanice, zapatlaný stabilizátor 78L05 u volume a pěkně zadělanou malou LEDku. Co mi ale vadilo, byl přeškrábnutý spoj od PTT, protože Tomáš se rozhodl udělat rozdělené PTT. Jenže rozdělené PTT se dělá tak, že (popisuji allamat 295!) se odpájí jedna noha z tlumivky L607 (u mikrofonního konektoru, je zelená a vypadá jako odpor a bacha, jsou tam asi 4, musíte vzít tu správnou...), na nohu se připojí 1. fous PTT a do díry se zapájí 2. fous PTT, vypadá to elegantně a hlavně je tato úprava VRATNÁ! Co je další problém rozděleného PTT u Unirexe, je že neumožňuje klíčovat v programovacím režimu, což je základní předpoklad programování z jedné stanice (programovací režim se spustí tak, že zapneme stanici a jak svítí ledka, tak zaklíčujeme, selektiva pískne a jsme v prog. režimu). Toto jsem opravil tak, že jsem na selektivě propojil kusem drátku PTT.in a PTT.out a udělal tedy nerozdělené PTT. Dále vůbec nebyl zapojen fous PROG.AUDIO (ani tam nebyl drátek), připájel jsem ho tedy na potenciometr zdvihu. Teď ještě ztlumit reprodukci. S tím jsem si nevěděl přesně rady, tak jsem se zkusil zeptat zkušenějších (Wolf K.V., ch22, sel. 2507, můj bratranec Siki). Bylo mi doporučeno dát tam do série malý keramický kondenzátor (zkusmo 10nF až xxx nF) nebo potenciometr 10kOhm jako dělič napětí. Systémem pokus-omyl jsem se dopracoval k opravdu nejlepšímu! způsobu, jak AUDIO.OUT připojit, aby hlasitost indikace byla optimální a stanice nedělala bordel! Pozor na zapojení kondenzátoru před odpor ve směru k nf zesilovači, pokud by jste to zapojili obráceně, stanice bude mluvit potichu (zmenšíte rozsah volume tak, že i když dáte volume na plný kotel, bude to ((dle hodoty kondenzátoru)) stále dost potichu). Pokud si tam narvete kapacitní trimr 10 až asi 100nf a přiděláte do volné díry na S-metr, můžete kdykoliv měnit hlasitost indikace selektivy (ovšem pozor, čím delší drát s tímto signálem povedete, tím je větší šance, že se do repráku dostane brum! Od to si pomůžeme jenom stíněným káblem.). Kondenzátor 22nF je však na můj vkus akorát, 10nF je dost nahlas a 47nF je už dost málo.
Co se mi naopak zdálo jako dobrý nápad, bylo připojení MODulace: normálně ji každý zapojuje na pin tuším číslo 1 na mikrofonním konektoru, je to 100%, ale má to maličkou zvláštnost (nevýhoda není to správné slovo): při přepnutí na PA je na konci relace roger beep (pokud ho má selektiva zapnutý). Tomáš to ovšem připojil kousek dál a výsledkem je PA bez rogeru.
Umlčování stanice. UniRex má tu vlastnost, že je malý, určený pro ručky. A tak nemá relátko (a ani stabilizátor 5V pro vlastní napájení, pozor!!!), pro umlčování má výstup typu otevřený kolektor. Buď se tam na to připojí relé, které se zapojí tak, že se odpájí jedna noha z tlumivky L604 (zelená, jako odpor, hned za potenciometrem SQuelche) a jeden výstup z relé se zapojí na nohu tlumivky a druhý na zbylou díru (odpojuje i externí repro), nebo se zapojí tak jako to zapojil Tomáš, tomu ovšem nerozumím, tak uvedu jen náčrtek.
AUDIO.IN (DTMF.IN) se zapojuje skoro všude stejně, je to 7. noha obvodu BA403. S LED diodou snad také není potíž, díra se na ní dělá dole mezi řehtačkou a squelchem, 3mm ledka je úplně super.
Pozor, selektiva Rex Universal nemá stabilizátor svého pracovního napětí 5V, takže je třeba ho koupit a selektivu napájet přes tento stabilizátor (78L05), jinak se vám ze selektivy zakouří. Zapojení stabilizátoru by měl zvládnout každý, kdo chce montovat selektivu do stanice, proto schéma neuvádím.
Tak, to je vše, teď jste u Tomáše Háje ušetřili 150 Kč za montáž a celkem
100Kč za dopravu stanice poštou tam a zpět. U Allamatu s.r.o. by vás montáž
vyšla na 500Kč (ale zato 100%).