Pár slov úvodem

Tak nám pod okny konečně místo nebezpečné křižovatky 6 silnic stojí kruháč. S jeho výstavbou se začalo 9.12.2000 a vše bylo hotovo 16.11.2001. Z počátku mě ani nenapadlo si tuto stavbu fotit. Na tuto myšlenku jsem přišel až v době, kdy se betonoval první most (12.4.2001), kdy mě vyloženě fascinovala pojízdná betonpumpa a střídání automíchaček. A tak byla pořízena první fotka, tehdy ještě jednorázovým fotoaparátem Agfa. Později fotek přibývalo, to když jsem doma objevil Prakticu FX-2 po mém dědovi a naučil se s ní fotit. Většinu fotek jsem pořídil z našeho balkonu - ideální to místo pro focení.

Jak fotek přibývalo, napadlo mě, že až budou všechny, dám je na internet. A tak jsou tu. Fotky můžete volně používat pro nekomerční účely, pro komerční vyžaduji dohodu - kontaktujte mne e-mailem. Fotky jsou vpravo dole opatřeny podpisem: "(c) 2001 Pedro - pedro.kv@centrum.cz", který z nich nesmí být nijak odstraněn či retušován.

Stavbu provázely různé komplikace - od technických po politické. Technické byly překonány, politické ne. Abych to upřesnil: stavba nabrala lehké zpoždění, když se ukázalo, že "drátů" je v zemi více, než je zakresleno. Spoždění bylo ale dohnáno. A politické problémy? Zastupitel Jiří Bayer (ČSSD) o stavbě prohlásil, že mohla ještě 5 let počkat (zřejmě tudy nikdy nejel) a navrhl odvolání primátora Petra Keřky (ODS). Takže kruháč bohudík máme, primátora bohužel ne (navíc se zastupitelé snaží, aby si před karlovaráky utrhli pokud možno co největší ostudu). O ostudu se postaral i náš soused, pan Filka, který si při slavnostním otevření okružní (OK) křižovatky stěžoval, že mu lampa svítí do oken a on nemůže spát..

Stavbu zaregistrovaly i místní noviny. Doporučuji zejména MF Dnes a Karlovarské noviny z 19.11.2001, které vyšly následující pracovní den po slavnostním otevření kruháče.Z MF Dnes bych rád ocitoval jednu větu: "Jak vyplývá z policejních statistik, na křižovatce policisté za posledních deset let zasahovali u 258 dopravních nehod, při nichž jeden člověk zemřel, sedm lidí bylo těžce a 24 lehce zraněno." Z toho vyplývá, že se na staré křižovatce staly 2,15 nehody měsíčně. Od doby, co se jezdí po kruháči, jsem zaregistroval 3 dopravní nehody: 1. hned v noci následující den po spuštění dopravy na OK, kdy auto patrně nedalo přednost autobusu jedoucímu po OK. Další souvisela s dostavbou OK a poslední se stala asi 14 dnů poté, co byly spuštěny oba jízdní pruhy na OK a auta si nedala přednost. Všechny tyto nehody se obešly bez asistence záchranné služby, tedy bez zranění-byly to jen "ťukance".

I přes tyto nehody musím konstatovat, že zde došlo k výraznému zklidnění dopravy. Už se tu neozývá pískání gum, jak se řidiči snaží po půhodině čekání konečně dostat do křižovatky, ale doprava je tu plynulá.

Na závěr bych měl jen napsat, že stavbu realizovaly Stavby mostů Praha, a.s. a celá stavba stála 88 miliónů korun, ze kterých 68 mil. platil karlovarský Magistrát města, jež je investorem.

Pedro