Tip na výlet - Nová Role

Trasa po cyklostezce do Nové Role je opravdu zcela nenáročná jak na svaly, tak i na umění jezdit na kole a je proto vhodná i pro rodiny s menšími dětmi. Bude-li pěkně, vemte si plavky. Bohužel pro rodiny s dětmi, v Karlových Varech zatím není možnost, jak se s dětmi na kole dostat bezpečně do Staré Role. Zkuste to od Chebského mostu (to je ten u Becherovky) doleva po cyklostezce k zimnímu stadionu, odtamtud pěšky k hasičárně a potom na kole po Čankovské okolo koupaliště do Staré Role.

Začneme jako obvykle u Tržnice, odkud se dáme po silnici k Becherovce, odbočíme vpravo na Chebský most, za mostem odbočíme vlevo, projedeme esíčko a rovně nahoru na Sokolovskou ulici. Už z Chebského mostu uvidíme přímo před sebou budovu Okresního úřadu, to jen tak mimochodem. Na Sokolovské ulici pojedeme stále rovně (mineme odbočku vpravo na Nákladní ul.) až dosáhneme horizontu u Pivovaru. I tam pojedeme rovně, ale už jen kousek, na druhé křižovatce odbočíme vpravo kolem autobusové zastávky a archivu a dostaneme se na ulici Železniční. Vyhneme se tak tomu největšímu provozu. Na Železniční pojedeme pořád rovně, po "hlavní", po levé straně budeme mít sídliště Čankovská, později supermarket Norma, po pravé straně budeme mít louku a železniční násep. Dostaneme se do pravotočivé zatáčky s odbočkou vlevo, my pojedeme stále vpravo až k viaduktu. Jsme na hlavní a máme přednost, tak ho podjedeme, dáme přednost případným protijedoucím vozidlům a odbočíme vlevo.

Na této silnici mineme odbočku vpravo na Rosnice a jedeme stále rovně až na křižovatku ke klíčovému bodu - Dopravnímu inspektorátu. Na této křižovatce pojedeme rovně do úzké cesty jakoby ke vchodu do DI.

Pedro u druhého přístřešku

Od této chvíle jsme v bezpečí před dopravním ruchem. Čeká nás asi 500 m asfaltové cesty podél řeky Rolavy (vlevo). Té se budeme držet až dojedeme k prvnímu mostu, přes který bychom se ovšem dostali na louku, ke kolejím a k fotbalovému hřišti, takže pojedeme dál kolem řeky. Vyjedeme mírnou vyvýšeninu s odbočkou vpravo a zase jí sjedeme. Zanedlouho nás uvítá první cyklistický přístřešek a to je počátek cyklostezky, zbudované Magistrátem města Karlovy Vary a dokončené začátkem března 2001. Její délka je dle informací z Magistrátu 5,480 km. Za touto "boudou" nás čeká užší dřevěný most přes řeku.

Před druhým přístřeškem

Od této chvíle až do vjezdu do Nové Role není třeba cestu dál popisovat, není kam odbočit, leda do pole. Asi 300 m před Novou Rolí nás čeká druhý a poslední přístřešek (tentokrát už bez koše na odpadky). U vjezdu na hroznou silnici do Nové Role je závora, která se ale dá objet, ale dejte na ní pozor.

Po už zmiňované hrozné silnici neznámého původu a složení se dostaneme až na hlavní silnici (poznáte ji). Na ní se dáme vlevo do kopce. Až vyjedeme nahoru, budeme mít po levé straně budovu Obecního úřadu a pošty. To jsme v centru Nové Role.

Nová Role je malé městečko na křižovatce dvou železničních tratí: 142 K. Vary - Potůčky a 143 Chodov - Nová Role. První zmínka je datována rokem 1293. Od 19. století se zde těží kaolín a vyrábí porcelán. Ten zažil největší rozmach po roce 1945; v roce 1963 zde byla otevřena největší tehdy československá porcelánka. Od roku 1964 je Nová Role městem. Uprostřed města se nachází jednolodní kostel sv. Michaela, původně románsko-gotický z poloviny 13. století. Jeho loď  ze 16. století byla upravena roku 1781.

Až snad na tu porcelánku, kde zvenku stejně nic moc neuvidíte, v Nové Roli není moc co k vidění, kostel je v každé větší vesnici, takže pojedeme rovně, přes koleje. Hnes za přejezdem je vstup na koupaliště (proto ty plavky), kdo chce, může si jít zaplavat.

Novorolský rybník a Nová Role
Novorolský rybník a N.Role

Ti, co se chtějí ještě kousek svézt budou pokračovat dál po silnici. Po asi 800 m narazíme na odbočku vlevo na Jimlíkov - tou se budeme vracet, takže teď se dáme doprava na Božičany. Po pravé straně se nám otevře výhled na Novorolský rybník. 500 od odbočky na Jimlíkov nás čeká další železniční přejezd a za dalších asi 500 m obec Božičany.

O obci Božičany se zmiňuje pouze 2 jako o vesnici s lidovou architekturou, zachovanými hrázděnými domy a chráněnou budovou staré školy. V okolí obce se těží kaolin (a je tam továrna na jeho zpracování).

V Božíčanech dejte pozor: pojedeme rovně dolů do středu obce a jakmile začneme mírně stoupat jakoby ke kolejím a na Chodov, v pravotočivé zatáčce odbočíme doleva. Po levé straně uvidíme nový dům (vypadá jako Domov důchodců v moderním stylu). Pokud byste zakufrovali, ptejte se na železniční zastávku a kaolinku. Přejedeme koleje, po pravé straně uvidíme onu zastávku, a vydáme se jakoby do kaolinky. Před vrátnicí je vlevo takový jakoby chodník, zamíříme na něj, přejedeme mostek přes potok, po pravé straně uvidíme kopečky z výsypky a po tomto chodníku dojedeme až do Jimlíkova.

V Jimlíkově to bude trochu šok, protože vyjedeme mezi rodinnými domy a máte pocit, že jste se ocitli na nějakém statku. Nenecháme se zmást a pokračujeme až na asfaltku u hospody po levé straně. Mapa a cedule napoví, že se vydáme vlevo do menšího kopečku směr Nová Role. Jen co ho vyjedeme, čeká nás sjezd na křižovatku, vlevo opět na Božičany, vpravo na Novou Roli. Dáme se vpravo a.. ..tady už to známe. Zpět se budete nejspíš vracet stejnou cestou, takže popis trasy zde ukončím.

Naposledy aktualizováno: 01.06.2016


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function ERegI() in /home/www/pedrokv.com/www/cykloweb/trasy/lehke/novarole.php:133 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/www/pedrokv.com/www/cykloweb/trasy/lehke/novarole.php on line 133